Home / League

League

LEAGUE CHAMPIONS (Trophy donated by Donnington Wood B.C.)

_DSC9588

Please click on each year to find the Hall of Fame, report of the season, League Table and the League Averages.

Winner Runner-Up

1994 Battlefield Chester Road
1995 Castlefields St Georges
1996 Castlefields Chester Road
1997 Castlefields St Georges
1998 Castlefields St Georges
1999 St Georges Castlefields
2000 Castlefields Wem USC
2001 St Georges Castlefields
2002 St Georges Meole Brace
2003 Chester Road Castlefields
2004 Chester Road St Georges
2005 Chester Road St Georges
2006 St Georges Castlefields
2007 St Georges Castlefields
2008 Castlefields St Georges
2009 Castlefields Chester Road
2010 Castlefields St Georges
2011 Newport Chester Road
2012 Newport Meole Brace
2013 Newport Meole Brace
2014 Newport Meole Brace
2015 Newport Meole Brace
2016 Sir John Bayley Castlefields

MOST IMPROVED TEAM

1999 Wrockwardine Wood (51 points)
2000 Donnington Wood (45)
2001 Meole Brace (42)
2002 Battlefield (27)
2003 Chester Road (35)
2004 Ifton (23)
2005 Newport (14)
2006 Sir John Bayley (52)
2007 Wem USC (33)
2008 Newport (44)
2009 Childs Ercall (36)
2010 Newport (26)
2011 Newport (53)
2012 Sir John Bayley (18)
2013 Bylet (52)
2014 Wem USC (34)
2015 Ifton (39)
2016 Hanwood (65)

LEAGUE AVERAGES (Neville Edwards Trophy)

_DSC9589

Year Player (Club) Won Agg

1994 Alan Jones (Hadley USC) 19 107
Terry Gray (Battlefield) 19 84
Peter Bound (Battlefield) 17 134

1995 Alan Davies (Castlefields) 20 187
Keith Wall (Castlefields) 19 91
Rich Goddard (Castlefields) 18 122

1996 Rich Goddard (Castlefields) 20 142
Rod Manley (Chester Road) 20 120
Kevin Perks (Battlefield) 18 140

1997 Tony Rhodes (St Georges) 20 162
Mark Holland (Chester Road) 20 147
Alan Davies (Castlefields) 19 139

1998 Keith Wall (Castlefields) 20 173
Andrew Moss (Arch W’ton) 19 201
Keith Walton (Castlefields) 19 141

1999 Keith Walton (Castlefields) 23 218
Alan Jones (St Georges) 21 180
Colin Beaman (Battlefield) 21 156

2000 Peter Farmer (Childs Ercall) 23 169
Keith Walton (Castlefields) 23 130
Rich Goddard (Castlefields) 21 135

2001 Paul Williams (Castlefields) 23 232
Alan Palin (St Georges) 23 192
Mick Jones (St Georges) 21 139

2002 Martin Williams (Wrock Wd) 20 178
Charlie Weaver (Chester Rd) 20 128
Kevin Perks (Battlefield) 20 120

2003 Derek Wright (Wem USC) 22 193
Martin Lloyd (Chester Road) 22 170
Spencer Clarke (S J Bayley) 22 140

2004 Andrew Moss (Chester Road 21 157
Rich Goddard (Castlefields ) 21 151
David (Rocky) Jones (Ifton) 20 134

2005 Dave (Rocky) Jones (Ifton) 20 150
Charlie Weaver (Chester Road ) 20 132
Dale Rudrum (Newport) 20 108

2006 Peter Farmer (St Georges) 21 171
Spencer Clarke (Sir John Bayley) 21 149
Paul Griffiths (Chester Road) 21 136

2007 Chris Grocott (St Georges) 22 164
Nigel Bound (Ford) 21 171
Charlie Weaver (Chester Road) 21 163

2008 Glyn Picknell (St Georges) 22 166
Peter Farmer (St Georges) 22 155
Clay Flattley (Castlefields) 21 130

2009 Richard Lawson (Bowring) 22 187
Alan Davidson (Newport) 21 137
Andy Moss (Chester Road) 21 126

2010 Andy Moss (Chester Road) 23 203
Ian Gaut (St Georges) 22 109
Craig Barker (Castlefields) 21 152

2011 Andy Moss (Chester Road) 25 195
Rich Goddard (Castlefields) 22 229
Dave Rhodes (Newport) 22 191

2012 Alex Jones (Sir J Bayley) 22 88
Alan Davidson (Newport) 20 188
Colin Beaman (Meole Brace) 20 151

2013 Wayne Rogers (Burway) 22 223
Colin Beaman (Meole Brace) 22 172
Alex Jones (Sir J Bayley) 22 168

2014 Scott Harries (Newport) 22 192
Glyn Herbert (Castlefields) 21 119
Paul Williams (Castlefields) 20 158

2015 Rob Burroughs (Hadley USC) 21 120
Glyn Picknell (St Georges) 21 117
Dave Rhodes (Newport) 20 140

2016 Andy Moss (Chester Road) 24 207
Alex Jones (Sir J Bayley) 21 164
Stuart Rutter (Wrock Wd) 21 138

MOST CONSECUTIVE WINS

_DSC9593

1994 Terry Gray (Battlefield)
1995 Alan Davies (Castlefields)
1996 Rich Goddard (Castlefields)
1997 John Breeze (St Georges) & Glyn Teece (St Georges)
1998 Andrew Moss (Archibald Worthington)
1999 Alan Jones (St Georges)
2000 Chris Pearce (Archibald Worthington) & Rich Goddard (Castlefields)
2001 Colin Beaman (Battlefield)
2002 Peter Farmer (Childs Ercall)
2003 Spencer Clarke (Sir J Bayley)
2004 Rich Goddard (Castlefields)
2005 Charlie Weaver (Chester Road)
2006 Clay Flattley (Castlefields) & Paul Griffiths (Chester Road)
2007 Colin Beaman (Meole Brace) & Kevin Keary (St Georges)
2008 Peter Farmer (St Georges)
2009 Mick Jones (St Georges)
2010 Ian Gaut (St Georges)
2011 Andrew Moss (Chester Road)
2012 Peter Farmer (Newport)
2013 Peter Farmer (Newport), Dale Rudrum (Newport) & Colin Beaman (Meole Brace)
2014 Russ Pegram (Newport) & Andy Moss (Chester Road)
2015 Rich Lawson (Bowring) & Nicky Jones (Ifton)
2016 Andy Moss (Chester Road)

MVP (Most Valuable Player)

2012 Fred Bailey (Wem USC)
2013 Wayne Rogers (Burway)
2014 Andrew Judson (Wem USC & Matthew Ealey Bylet)
2015 Rob Burroughs (Hadley USC)
2016 Stuart Rutter (Wrock Wood)