Home / 2006 Pool A/B

2006 Pool A/B

Finals to be played on Friday 13th October at Burway Bowling Club

 

The awards were made to tonight’s Pool A & B winners with Dave Rogers (pictured below left) representing Chester Road and Rob Jones (pictured below right) from Wrockwardine Wood collecting the respective shields from County president Isobel Jones.

PoolAweb                        poolBweb

 

POOL A Final

  Chester Road Meole Brace
1 A Duckett 16 21 W Phillips
2 C Weaver 21 9 C Clapham
3 I Booth 16 21 T Hotchkiss
4 M Lloyd 21 8 C Beaman
5 P Griffiths 21 19 M Thomas
6 P Latham 21 4 J Nash
7 A Moss 21 12 A Jennings
8 D Rogers 17 21 I Beaman
  Total 154 115

 

Chester Road won by 39

POOL B Final

Ford Wrockwardine Wood
1 P Bound 21 18 D Downes
2 N Davies 21 19 R Morris
3 P Price 7 21 S Rutter
4 P Griffiths 16 21 A Gaut
5 D Hoffman 21 20 P Clee
6 B Tarell 10 21 R Stevens
7 P Middleton 21 14 R Jones
8 N Bound 16 21 S Rhodes
Total 133 155

 

Wrockwardine Wood won by 22

 

Wednesday 4th October

Pool B Semi Final: Ford beat Childs Ercall by 19 at Sir John Bayley Pete Griffiths 21-10, Graham Wood 21-8

Pool A Final : Chester Road v Meole Brace

Pool B Final Wrockwardine Wood v Ford

Both games to be played at Burway on Friday 13th October, 7.30 p.m. start

 

Wednesday 27th September

Pool A Final : Chester Road v Meole Brace

Pool B Final Wrockwardine Wood v Ford/Childs Ercall

Pool A Semi Final

Chester Road beat Castlefields by 17 at Wrock Wood
Meole Brace beat St Georges by 13 at Chester Road Wayne Philips 21-7, Tony Rhodes 21-11 John Breeze 21-13

Pool B

Quarter Final

Ford beat Archibald Worthington by 4 at Ifton

A Ball 21-5, N Bound 21-7

Semi Final

Wrock Wood beat Donn Wood by 23 at Sir John Bayley

Downes, S Rhodes 21-13, F Watkins 21-12
Remaining match to be played Wednesday 4th October:
Ford v Childs Ercall at Sir John Bayley

 

Semi Final Draw:
Pool A:
Wednesday 27th September:

Chester Road v Castlefields at Wrock Wood
St Georges v Meole Brace at Chester Road

Pool B:
Wednesday 27th September

Quarter Final

Ford v Archibald Worthington at Ifton

Semi Final

Wrock Wood v Donn Wood at Sir John Bayley
Probable date of Wednesday 4th October:
Ford/AWC v Childs Ercall

 

 

Wednesday 20th September

Pool A

Chester Road beat Ifton by 4 at Castlefields Andrew Duckett , Charlie Weaver 21-8, Andy Hughes 21-6

St Georges beat Sir John Bayley 33 at Newport Pete Farmer 21-8, Chris Worthington 21-15

Pool B

Wrock Wood beat Wem USC by 23 Dale Downes 21-8, Fred Bailey 21-15

Donn Wood beat Newport by 19 Mark Worthington 21-13, Phil Emery 21-14

Childs Ercall beat White Horse by 20 Brian Shore 21-8, John Cooke 21-12

The draw and venues for the quarter  finals  to be played on Wednesday 20th September are as follows:

Pool A Venues
Chester Road v Ifton Castlefields
Castlefields Bye
St Georges v Sir John Bayley Newport
Meole Brace Bye
Pool B
Wrock Wood v Wem USC Meole Brace
Newport v Donn Wood White Horse
Ford v Arch W’ton TBA
Childs Ercall V White Horse Donn Wood

 

 

The semi final draw will be as follows and the matches will be played on Wednesday 27th September (Except    Ford/Arch W’ton  v  Childs Ercall/White Horse, probable date Wednesday 4th October)

Pool A    
St Georges/Sir John Bayley v Meole Brace
Chester Road/Ifton v Castlefields
Pool B    
Wrock Wood/Wem USC v Newport/Donn Wood
Ford/Arch W’ton v Childs Ercall/White Horse

 

 

                     

____________________________________________________________________________________