Home / 2001 Pool A/B

2001 Pool A/B

Played on Friday 12th October at Greenfields 

 Pool A & B winners and John Breeze (pictured below left) representing Donnington Wood and Allan Gaut (pictured below right) from Wrockwardine Wood collect the respective shields for their teams success tonight.

PoolAwinners        PoolBwinners

POOL A Final

                   Donnington Wood                 v                  Meole Brace 

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
21 Peter Roden 1 Adrian Rowe 12
19 Mark Worthington 2 Mark Thomas 21
21 John Breeze 3 Martin Blizard 13
20 Simon Gerrard 4 Tony Dodd 21
80 Total   Total 67

 

Donnington Wood won by 13 

POOL B Final

                        Wrockwardine Wood       v                      Childs Ercall

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
8 Dale Downes 1 Peter Farmer 21
16 Allan Gaut 2 Andy Smith 19
21 Mark Oliver 3 Ian Booth 12
21 Phil Clee 4 Graham Wood 11
65 Total   Total 63

Wrockwardine Wood won by 2 points

SEMI FINALS  

PoolaCaptainssemifinalists

      

Pictured above are the captains of the Pool A teams, from left, Andrew Duckett (Castlefields), Mick Jones (St Georges), Mike Hinton (County President), John Nash ( Meole Brace) and John Breeze (Donnington Wood).

    

St Georges                              v               Donnington Wood

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
21 Tony Rhodes 1 John Breeze 20
21 Ian Gaut 2 Mark Worthington 19
18 Alan Palin 3 Simon Gerrard 17
11 Mick Jones 4 Peter Roden 21
71 Total Total 77

 Donnington Wood won by 6 points. 

——————————————————–

                        Castlefields                       v                      Meole Brace

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
19 Rich Goddard 1 Mark Thomas 21
21 Paul Williams 2 Martin Blizard 10
14 Kevin Jones 3 Adrian Rowe 21
18 Keith Walton 4 Tony Dodd 21
72 Total Total 73

Meole Brace won by 1 point.

Semi Finals Pool B

PoolBcaptainssemifinalists

Pictured above are the captains of the Pool B teams, from left, Dave Birch (Sir John Bayley), Allan Gaut (Wrockwardine Wood), Mike Hinton (County President), Bill Tunks (Childs Ercall) and Terry Williams (Ifton).

                Wrockwardine Wood               v              S J Bayley

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
21 Allan Gaut 1 Norman Harvey 14
10 Mark Oliver 2 Spencer Clarke 21
18 Phil Clee 3 Clay Flattley 21
21 Dale Downes 4 Dave Birch 12
70 Total Total 68

Wrockwardine Wood won by 2 points

——————————————————–

                        Ifton                                   v                      Childs Ercall

SCORE PLAYERS NAME NO. PLAYERS NAME SCORE
16 Dave Jones 1 Peter Farmer 21
20 Brian Hayes 2 Andy Smith 21
19 Geoff Samuels 3 Ian Booth 21
20 Richard Griffiths 4 Graham Wood 21
75 Total Total 84

Childs Ercall won by 9 points 

                 The results of the Quarter Finals of the 4 a side for both Pool A & Pool B played on Friday 28th September are as follows:

Pool A

Meole Brace beat Craven Arms by 2

Donnington Wood beat Archibald Worthington by 5

Pool B

 S J Bayley beat Bylet by 9

 Childs Ercall Walkover 

 Ifton beat Battlefield by 10 

 Wrockwardine Wood beat Wem USC  by 2

____________________________________________________________________________________